Τομέας Πληροφορικής

Ο απόφοιτος μπορεί να εργαστεί τόσο στο Δημόσιο, όσο και στον ιδιωτικό τομέα, όπου χρησιμοποιούνται προϊόντα και υπηρεσίες πληροφορικής. Επίσης μπορεί να εργαστεί και ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Ειδικότητες του Τομέα :

Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

Aσχολείται με την εγκατάσταση και τη συντήρηση υπολογιστικών συστημάτων
Κάνει χρήση υπηρεσιών και προϊόντων Πληροφορικής.Υποστηρίζει, ως προς τη χρήση των συστημάτων, τους πελάτες ή και τους χρήστες αντίστοιχων υπηρεσιών.
Αναπτύσει, εγκαθιστά και συντηρεί εφαρμογές πληροφορικής
Αναπτύσει εφαρμογές για το Διαδίκτυο
Ασχολείται με την Προώθηση και Πώληση προϊόντων Πληροφορικής
Κατασκευάζει και διαχειρίζεται ένα Web Site ή ένα E-Shop στο Internet.

Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ

Αναλαμβάνει αυτοδύναμα και αυτόνομα όσα αναφέρονται στην εγκατάσταση, υποστήριξη, διαχείριση και αξιοποίηση συστημάτων ενός χρήστη και απλών τοπικών δικτύων.
Πωλεί, εγκαθιστά και υποστηρίζει υπηρεσίες και προϊόντα Πληροφορικής και δικτυακό εξοπλισμό.
Αναπτύσσει απλές εφαρμογές Πληροφορικής.
Διαχειρίζεται εξοπλισμό και υπηρεσίες απλών τοπικών δικτύων υπολογιστών.
Εγκαθιστά, υποστηρίζει και συντηρεί εξοπλισμό και υπηρεσίες απλών τοπικών δικτύων υπολογιστών.
Αναπτύσσει απλές εφαρμογές πολυμέσων και Διαδικτύου.
Δημιουργεί ιστοσελίδες και συντηρεί το περιεχόμενό τους.

Please publish modules in offcanvas position.