Τράπεζα Αίματος

ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ - ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΜΟΡΦΗ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ

Οι καθηγητές και οι  μαθητές του Εσπερινού ΕΠΑΛ Κορίνθου μετά από  πρωτοβουλία του απερχόμενου Διευθυντή, κ. Γεωργίου Παπαντωνίου, δημιούργησαν διαρκή παρακαταθήκη αίματος (Τράπεζα αίματος) .

Σήμερα η Τράπεζα αίματος λειτουργεί σε συνεργασία με το Γενικό Νοσοκομείο Κορίνθου, το οποίο   έχει  την ευθύνη και την επίβλεψη των όρων υγιεινής κατά την αιμοδοσία και την  λήψη φιαλών αίματος,  καθώς και την συντήρηση και διακίνηση των φιαλών αίματος.

Κάθε εθελοντής-αιμοδότης δικαιούται να ζητήσει αίμα για την κάλυψη των δικών του έκτακτων αναγκών καθώς και για την κάλυψη αναγκών των γονέων του, αδελφών, παιδιών και συζύγου.

Η αιμοδοσία πραγματοποιείται στις κτιριακές εγκαταστάσεις του σχολείου  μας  δύο (02) φορές τον χρόνο άνοιξη και φθινόπωρο, στην οποία μπορούν να συμμετέχουν  συμπολίτες μας, που δεν ανήκουν  υποχρεωτικά στο εκπαιδευτικό και  μαθητικό δυναμικό του σχολείο μας.

Σχετικά με τις ημερομηνίες και ώρες της αιμοληψίας θα υπάρχει πάντα έγγραφη ενημέρωση  στον παρόντα ιστότοπο.

Επιπλέον μπορείτε να επισκεφτείτε οποιαδήποτε μονάδα αιμοδοσίας θέλετε, να δώσετε αίμα και να δηλώσετε πως δίνετε το αίμα για την τράπεζα αίματος του σχολείου μας.

Οι καθηγητές του Εσπερινού ΕΠΑΛ.

Please publish modules in offcanvas position.