Το Ευρωπαϊκό ταξίδι του Εσπερινού ΕΠΑΛ Κορίνθου συνεχίζεται….

era1

Με μια νέα κινητικότητα συνεχίστηκε η Ευρωπαϊκή παρουσία του Εσπερινού ΕΠΑΛ Κορίνθου στα πλαίσια του εγκεκριμένου από το 2020 σχεδίου δράσης του (Σχέδιο Μαθησιακής Κινητικότητας ΚΑ1,Τομέας Σχολικής Εκπαίδευσης, Erasmus+ 2020) με τίτλο “ΝΕΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΚΑΙ ΕΛΚΥΣΤΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ.

Συγκεκριμένα τετραμελής παιδαγωγική ομάδα του Σχολείου ταξιδέψαμε στο Βέλγιο το διάστημα 19 με 26 Ιουνίου 2022 και παρακολουθήσαμε το πρόγραμμα «CULTURE & EDUCATION» του Flanders Teaching Academy.

Σε αυτό το 6ήμερο σεμινάριο εκπαιδευτήκαμε στο πως να χρησιμοποιούμε την πολιτιστική κληρονομιά ως ενεργό και καινοτόμο πόρο μάθησης. Ήρθαμε σε επαφή με διαφορετικά εργαλεία και στρατηγικές μάθησης ενώ επισκεπτόμασταν τις πιο ζωντανές και όμορφες πόλεις της Βόρειας Ευρώπης: Γάνδη, Μπριζ, Μέλε, Βρυξέλλες και Αμβέρσα.

Συνεχίζουμε δυναμικά την πορεία εξωστρέφειας και υιοθέτησης νέων ελκυστικών τρόπων μάθησης, και ανανεώνουμε το Ευρωπαϊκό ραντεβού μας για το άμεσο μέλλον.

Συντονιστής Εrasmus+ του Εσπερινού ΕΠΑΛ Κορίνθου

Erasmus+ Επέστρεψε η τετραμελής παιδαγωγική ομάδα

era1

Με τις καλύτερες εντυπώσεις επέστρεψε η τετραμελής παιδαγωγική ομάδα του Εσπερινού ΕΠΑΛ Κορίνθου από την Πράγα, μετά την υλοποίηση της πρώτης κινητικότητας στα πλαίσια της παρθενικής συμμετοχής της σε πρόγραμμα ERASMUS+. Κατά το διάστημα 13 με 20 Μαρτίου 2022, τέσσερις εκπαιδευτικοί επιμορφώθηκαν στο πρόγραμμα «Human Resources Management» του ITC – INTERNATIONAL TRAINING CENTRE, στα πλαίσια του εγκεκριμένου από το 2020 σχεδίου δράσης του (Σχέδιο Μαθησιακής Κινητικότητας ΚΑ1,Τομέας Σχολικής Εκπαίδευσης, Erasmus+ 2020) με τίτλο “ΝΕΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΚΑΙ ΕΛΚΥΣΤΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ.

Με τις βαλίτσες τους γεμάτες με εμπειρίες, νέες γνώσεις και δεξιότητες, θα συνεχίσουν με τη φάση της διάχυσης, προκειμένου να μεταλαμπαδεύσουν ότι απέκτησαν στους συναδέλφους του συλλόγου διδασκόντων και όχι μόνο.

Οι άριστες εντυπώσεις από αυτήν την κινητικότητα, αναμένεται να αποτελέσουν ισχυρή παρακαταθήκη για ανάλογες δραστηριότητες στο μέλλον.

Συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Εrasmus+

eraiky

Το Εσπερινό ΕΠΑΛ Κορίνθου ανοίγει για πρώτη φορά τις πόρτες του στην Ευρώπη συμμετέχοντας στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Εrasmus+. Στα πλαίσια του εγκεκριμένου από το 2020 σχεδίου δράσης του (Σχέδιο Μαθησιακής Κινητικότητας ΚΑ1,Τομέας Σχολικής Εκπαίδευσης, Erasmus+ 2020) με τίτλο “ΝΕΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΚΑΙ ΕΛΚΥΣΤΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ”, με κωδικό αριθμό 2020-1-EL01-KA101-077900 και OID number E10095685, θα υλοποιήσει δυο κινητικότητες, για την επιμόρφωση οκτώ συνολικά εκπαιδευτικών του συλλόγου διδασκόντων του.

Η πρώτη κινητικότητα θα υλοποιηθεί στην Πράγα της Τσεχίας το διάστημα 13 με 20 Μαρτίου 2022, στα πλαίσια της οποίας τέσσερις εκπαιδευτικοί θα επιμορφωθούν στο πρόγραμμα «Human Resources Management» του ITC – INTERNATIONAL TRAINING CENTRE, ενώ στη συνέχεια (Μάιος 2022) τέσσερις επιπλέον εκπαιδευτικοί θα επιμορφωθούν στο Μπριζ του Βελγίου, με τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα «CULTURE & EDUCATION» του Flanders Teaching Academy.

Ο ενθουσιασμός των συμμετεχόντων είναι μεγάλος από την πρώτη αυτή προσπάθεια αύξησης της εξωστρέφειας του σχολείου στον Ευρωπαϊκό χώρο και τα αποτελέσματα αναμένεται να είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικά για όλους τους συντελεστές της εκπαιδευτικής διαδικασίας στο συγκεκριμένο εκπαιδευτικό κέντρο.

Συντονιστής Εrasmus+ του Εσπερινού ΕΠΑΛ Κορίνθου

Please publish modules in offcanvas position.